Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu 1958 yılında Çorum’da dünyaya gelmiştir.

Endüstri Mühendisliği alanında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini sırasıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Wichita Eyalet Üniversitesi’nden almıştır. Doktoradan sonra 23 yıl Bilkent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2006-2013 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde bölüm başkanlığı görevini yürütmüştür.

İş ve sanayi dünyasının üniversitelerle olan ilişkisine büyük önem veren Prof. Sabuncuoglu bir çok şirkete üretim yönetimi konularında danışmanlık hizmeti vermiştir.

Düzenlediği fuarlarla öğrencileri, akademisyenleri ve iş dünyasını bir araya getiren ara yüzler geliştirmiştir. Bilkent Üniversitesi’nde OR, mühendıslik topluluğu, marka ve girişimcilik gibi bir çok öğrenci kulübünün kurulmasında veya gelişmesinde aktif rol oynamıştır. Üniversite eğitiminde kalite ve sürekli iyileştirme sistemlerinin önemine inanan Prof. Sabuncuoğlu uluslararası ABET akraditasyonunu Türkiye’de ilk alan mühendislik bölümüne başkanlık yapmıştır.

Üniversitelerde başta kariyer, sürekli eğitim ve mezunlar merkezleri gibi destek birimlerin aktif olarak çalıştırılmasının gerekli olduğunu vurguluyan AGÜ’nün yeni rektörü üniversite öğrencilerinin eğitimleri boyunca kendilerini yalnızca teknik yönden değil sosyal, kültürel ve entellektüel olarak da geliştirmelerinin önemine inanmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Sabuncuoğlu fırsat bulduğunda topluma gönüllü olarak hizmet etmenin yanı sıra tenis oynamayı ve yüzmeyi sevmektedir.

Twitter: @isabuncuoglu

Facebook: İhsan Sabuncuoglu

Linkedin: İhsan Sabuncuoğlu