Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu

AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu kariyerine lisans eğitiminden sonra endüstri mühendisi olarak sanayi dünyasında başlamıştır. Kısa süren üretim planlama müdürlüğü deneyiminden sonra yüksek lisans eğitimine devam etmek üzere üniversiteye dönmüş ve daha sonra doktora çalışmaları yapmak üzere ABD ye gitmiştir. Doktora yıllarında akademik çalışmalarını yürütürken aynı zamanda sanayi ve iş dünyasından kopmamış, bir çok dünya çapında uluslararası şirketin ARGE projelerine katkı sağlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra da bu çizgisini devam ettirmiş ve 100’e yakın tanınmış firmaya danışmanlık ve bilimsel içerikli proje yapmıştır. Ayrıca Bilkent Üniversitesi’nde çalıştığı yıllarda, üniversite-sanayi işbirliği merkezini kurmuştur. TUBİTAK ve KOSGEB gibi kuruluşların değerlendirme komitelerinde yer almıştır.

Araştırma alanları ve ders verdiği konular simülasyon, çizelgeleme ve üretim sistemleridir. Son yıllarda kanser tarama sistemleri ve güdümlü ilaç sistemleri üzerinde yürütülen araştırmalara yoğunlaşmıştır. 100’ün üzerinde yayınlanmıs bilimsel eseri olan Prof. Sabuncuoğlu bir çok ulusal ve uluslarası projeye imza atmıştır. Kendi alanında çok sayıda uluslararası bilimsel derginin editörlük komitesinde bulunmaktadır. Ayrıca endüstri mühendisliği alanında düzenlenen ulusal ve ulusalarası kongre ve bilimsel toplantıların kongre başkanlığını yürütmüştür.

Prof. Sabuncuoğlu akademik hayatının bir bölümünde ABD’de Carnegie Mellon Üniversitesi’nde ve Fransa’da IFMA Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2006-2013 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde bölüm başkanlığı yapmıştır. 15 Ocak 2013 tarihinden itibaren Abdullah Gül Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmektedir.